מחלות ריאה

מחלת ריאה כמחלת מקצוע

עובדים רבים במשק חשופים לסביבת עבודה המכילה חומרים מסוכנים וגזים רעילים העלולים לגרום להתפרצות של מגוון מחלות ריאה. כדי לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות על פי חוק הביטוח הלאומי יש להוכיח קשר בין התפרצות המחלה למקום ולתנאי העבודה.

עם זאת, חשוב לציין כי ברשימת מחלות המקצוע בתקנות הביטוח הלאומי לא מופיעות כל מחלות הריאה, וגם אם המחלה מופיעה ברשימה במקרים רבים ביטוח לאומי אינו מכיר בה, ובמקרים אחרים המחלה מוכרת לעתים בבית הדין לעבודה אך לא על ידי המוסד לביטוח לאומי. לכן, במקרים אלה יש להוכיח על בסיס תורת המיקרו טראומה כי המבוטח סבל מסדרת פגיעות חוזרות ונשנות בריאותיו שהובילו למחלה ממנה הוא סובל.

מחלות ריאה אופייניות בקרוב עובדים החשופים לאסבסט, סיבי סליקה, טלק, ייצור דבקים, צבעים, שמנים, לכה, אבקות כביסה המכילות אנזימים מסוג פרוטאוליטיים, וכן בקרב עובדים החשופים או באים במגע עם מינרלים, זפת, פיח, מוצרי שריפה, מתכות מעובדות (טיטניום, טונגסטן, וולפרם ועוד). בנוסף, עובדים בתעשיית החקלאות החשופים לקש ולירקות מעופשים עלולים לסבול ממחלת ריאות חקלאים הנכללת ברשימת מחלות המקצוע.

חברת "נטו זכויות" היא אחת החברות הוותיקות והמובילות בארץ למימוש זכויות רפואיות לנפגעי עבודה. החברה מסייעת מדי שנה לנפגעי עבודה רבים הסובלים ממחלות ריאה וזכאים על פי חוק לקבל גמלאות והטבות נוספות מביטוח לאומי ומגופים נוספים.

ליצירת קשר

תסמינים

על פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי (WHO) כ- 13% ממחלות הריאה חסימתית כרונית קשורות למקום העבודה ולתנאי התעסוקה, וכ- 11% ממקרי האסטמה קשורים לעבודה. לכל מחלת ריאות יש תסמינים מעט שונים, לדוגמה התסמינים של מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), הנחשבת לשכיחה בקרב עובדים, באים לידי ביטוי בעיקר בשיעול, קוצר נשימה ופליטת ליחה. לרוב, התסמינים הולכים ומחריפים במשך השנים והמחלה מלווה בהחרפה, לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה. תסמינים נוספים למחלות ריאה הם לחץ באזור החזה המוחמר כאשר משתעלים, חרחורים וצפופים בעת נשימה, התקפי קוצר נשימה בעת מאמץ, וייצור מוגבר של כיח.

חשוב להדגיש כי על מנת לאבחן מחלת ריאות יש לעבוד בדיקה של תפקודי הריאות (ספירומטריה), ובנוסף יש לעבור בדיקה גופנית ותשאול על ידי רופא מומחה כדי לקבל מהמטופל פרטים ומידע על מחלתו. כמו כן, יש לקיים מעקב אחר קצב התפתחות המחלה. ראוי לציין כי בית הדין לעבודה הוא זה שמכריע בקשר הסיבתי והעובדתי, כמו גם המשפטי, בין תנאי העבודה להתפרצות המחלה. בית הדין לעבודה נעזר בשירותי של מומחה יועץ רפואי כדי לדון במקרה ולקבל החלטה.

לאחר הגשת תביעה לביטוח לאומי יוזמן המבוטח לוועדה רפואית, עליו להגיע לוועדה עם מסמכים רפואיים ואבחנה של מומחה למחלות ריאה על מנת לגבות את טענותיו וכדי לזכות בהכרה כנפגע עבודה בגלל מחלת מקצוע. הוועדה הרפואית בביטוח לאומי תחליט האם העובד זכאי לקבל דמי פגיעה לתקופה של עד שלושה חודשים והאם הוא זכאי לדרגת נכות על פי תקנות הביטוח הלאומי לנפגעי עבודה. בהתאם לדרגת הנכות הוא זכאי לקבל מענק חד פעמי או קצה חודשית למשך כל חייו.

במידה והמבוטח נפטר עקב מחלת ריאות שנקבעה כמחלת מקצוע בני משפחתו עשויים להיות זכאים לגמלת תלויים המוענקת כגמלת חד פעמית או קצבה חודשית.

הכרה במחלת מקצוע הכרה במחלת מקצוע

הכרה על ידי ביטוח לאומי במחלת מקצוע מאפשרת למבוטח לממש זכויות שונות כמו דמי פגיעה למשך 91 יום על אובדן שכר או הכנסה, בתנאי שהמבוטח אינו מסוגל לעבוד בעבודתו או בעבודה אחרת. כמו כן, המבוטח זכאי לקבל טיפול רפואי חינם כל זמן שיידרש לו בגין המחלה, ובמידה והמבוטח הוכר כנכה תשולם לו קצבת נכות חודשית או שהוא יקבל מענק חד פעמי, בהתאם לשיעור הנכות עליה החליטה הוועדה הרפואית.כיצד נוכל לעזור?

כדי לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות לך עקב מחלת מקצוע כמו מחלות ריאה חשוב לפנות לחברת "נטו זכויות" המתמחה בנושא. החברה משתפת פעולה עם רופאים מומחים כדי לסייע למבוטחים בביטוח לאומי למצוא את הקשר הסיבתי בין התפרצות המחלה למקום ולתנאי העבודה, וכדי לממש את מלוא הזכויות והפיצויים בהתאם לדרגת הנכות וחוק ביטוח לאומי.

אם אתם סובלים מכאבים במרפק כתוצאה מעבודתכם, מומלץ לפנות לחברת "נטו זכויות" על מנת לבחון את זכאותכם לקצבת נכות ולגמלאות מביטוח לאומי, עוד בטרם הגשת התביעה לביטוח לאומי.

חברת "נטו זכויות" תלווה אתכם לאורך כל השלבים הנדרשים למימוש הזכויות המגיעות לכם על פי חוק. התקשרו עכשיו או השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.

יצירת קשר

צרו איתנו קשר צרו איתנו קשר

רוצים לדעת עוד על האפשרויות שלכם ? הירשמו עכשיו לפגישת היכרות ללא עלות!

    השירות אינו משפטי

    דילוג לתוכן