מרפק טניס

מחלת מקצוע - מרפק טניס

בתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) נקבעה רשימה ארוכה של מחלות מקצוע, ביניהן מרפק טניס. הפציעה במרפק נגרמת לרוב בגלל נזק ודלקת בגיד המשותף של השרירים הפושטים באמה, כתוצאה מתנועות סיבוביות ומאמצים חוזרים ונשנים של המרפק. תסמונת מרפק טניס היא מחלה שכיחה בקרב עובדים במלטשות יהלומים ושיבוץ אבני חן, מסגרים, קלדניות, קופאיות, נגרים, טכנאים, מכונאים, בנאים ועובדי תעשייה במגוון תחומים.

ליצירת קשר

תסמינים

תסמונת מרפק טניס נגרמת לרוב בגלל עומס מוגבר ותנועות חוזרות ונשנות על שרירי האמה שתפקידם ליישר את שורש כף היד והאצבעות. עומס על מוצא השרירים מהמרפק עלול לגרום לבעיית מרפס טניס הנקראת בעגה המקצועית גם דלקת של עלית העלי הצידי. ללא מנוחה מספיקה של האזור, ועקב שימוש חוזר ונשנה במרפק נוצר מצב דמוי דלקת במרפק הגורם לכאבים. כאשר התסמונת נמשכת זמן רב היא עלולה להפוך לכרונית.

התסמינים למחלה הם כאב חזק בצד החיצוני של המרפק, לרוב חשים בכאב בעיקר בשעות הבוקר בעת הרמה או סחיבה של משאות שונים. כמו כן, עלולים לחוש כאב בעת יישור שורש כף היד והאצבעות מול התנגדות מסוימת, לדוגמה כאשר מנסים לפתוח מכסה של צנצנת או פקק של בקבוק, ובעת ניסיון להרים כסא או משא אחר. לעתים הכאב מקרין גם לאמה, לכתף ולאזור האצבעות.

כדאי לדעת כי במקרים מסוימים תסמונת מרפק טניס מופיעה במקביל לתסמונת הלחץ על העצב הרדיאלי, לכן חשוב לעבור אבחון מקצועי על מנת לקבל טיפול לשתי הבעיות, אחרת עלולים להמשיך לסבול מכאבים ואיכות החיים וכושר העבודה נפגעים משמעותית.

הטיפול במרפק טניס נקבע בהתאם לגיל המבוטח, חומרת הכאב ומשך הדלקת. לרוב מתחילים בטיפול שמרני הכולל מנוחה ארוכה ושימוש בסד הגנה על שורש כף היד. הטיפול מלווה לרוב בפיזיותרפיה ובמידת הצורך מזריקים קורטיזון לאזור כדי להפחית את הכאבים. אם תסמונת מרפק טניס נמשכת מעל לשנה הרופא ימליץ לרוב על ניתוח פתוח או ניתוח ארטרוסקופי. ההחלמה ממרפק טניס ממושכת ועשויה במקרים מסוימים להימשך 6-9 חודשים.

מה חשוב לדעת? מה חשוב לדעת?

חשוב להדגיש כי מחלת מקצוע נגרמת בהדרגה לעומת תאונת עבודה שנגרמת ממקרה טראומתי חד פעמי. בתקנות הביטוח הלאומי, לפי סעיף 26 לתוספת השנייה, נקבע כי מרפק טניס נחשב למחלת מקצוע המזכה את המבוטח בגמלה חד פעמית או בקצבה חודשית. למעשה, סעיף 26 מכיר בדלקת של גידים או בדלקת בנקודת החיבור בין שרירים לעצמות, בכף היד או במרפק, כמחלת מקצוע. זכויות העובד יקבעו על פי החלטת הוועדה הרפואית ובהתאם לשיעור הנכות הנקבע עבורו, יש להגיש תביעה לביטוח לאומי עם מסמכים המגבים את טענות העובד.
מה ניתן לעשות?

הכרה על ידי ביטוח לאומי במחלת מקצוע מאפשרת למבוטח לממש זכויות שונות כמו דמי פגיעה למשך 91 יום על אובדן שכר או הכנסה, בתנאי שהמבוטח אינו מסוגל לעבוד בעבודתו או בעבודה אחרת. כמו כן, המבוטח זכאי לקבל טיפול רפואי חינם כל זמן שיידרש לו בגין המחלה, ובמידה והמבוטח הוכר כנכה תשולם לו קצבת נכות חודשית או שהוא יקבל מענק חד פעמי, בהתאם לשיעור הנכות עליה החליטה הוועדה הרפואית.

אם אתם סובלים מכאבים במרפק כתוצאה מעבודתכם, מומלץ לפנות לחברת "נטו זכויות" על מנת לבחון את זכאותכם לקצבת נכות ולגמלאות מביטוח לאומי, עוד בטרם הגשת התביעה לביטוח לאומי.

חברת "נטו זכויות" תלווה אתכם לאורך כל השלבים הנדרשים למימוש הזכויות המגיעות לכם על פי חוק. התקשרו עכשיו או השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.

יצירת קשר

צרו איתנו קשר צרו איתנו קשר

רוצים לדעת עוד על האפשרויות שלכם ? הירשמו עכשיו לפגישת היכרות ללא עלות!

    השירות אינו משפטי

    דילוג לתוכן